Joe Frazier Kim?

Joe Frazier Kim?

Joe Frazier Kim? Muhammed Ali profesyonel boks kariyerindeki ilk yenilgisini Joe Frazier’den almıştır. Ayrıca Smokin Joe’nun sol kroşesi rakiplerinin en büyük kabusuydu.

Futbolumuzda Gol Krallarımız
En Güvenilir Bahis Sitesi…

Joe Frazier Kim? – Hayatı

Joe Frazier, 12 Ocak 1944 tarihinde Beaufort, Güney Karolina, ABD’de doğmuştur. Babası Durham Frazier’dir. Bununla birlikte Güney Carolina’da yaşayan yarıcı bir çiftçi ailenin 12’nci çocuğu olarak büyümüştür. 182 cm. boyunda ve 104 kilo olan Joe Frazier’in tam adı aslında Joseph William Frazier’dir. Amerikan halkı onu Smokin Joe olarak tanır.

Joe Frazier, boks antrenmanları ve ihtiyaçlarını bir grup işadamı sayesinde sürdürmekteydi. Böylece çalışmalarını eksiksiz bir şekilde devam ettirmekteydi. Sonrasında amatörde elde ettiği başarılar sayesinde 1964 yılında Olimpiyat takımına alındı.

Joe Frazier Kim? – Başarıları

Böylece 1964 yılında Tokyo Olimpiyatları’nda ağır siklette ABD’ye altın madalya kazandırdı. Sonrasında 16 Ağustos 1965 tarihinde ilk profesyonel maçına çıktı. 1964 yılında kazanmış olduğu olimpiyat şampiyonluğu sonrası Yank Durham’la anlaşan Frazier ; böylelikle Muhammed Ali’nin antrenörü ile profesyonel boks ringlerine adım atmaktaydı. Dolayısıyla İlk müsabakası 1965 yılında Woody Goss’a karşı kendi yurdu olan Philadelphia’da yapılmaktaydı. Bununla birlikte bu müsabakada henüz ilk rauntta almış olduğu teknik nakavtlı galibiyetle ringlere profesyonel anlamda giriş yaptı..

Joe Frazier Kim?

İlk 11 maçın tamamında nakavtlı galibiyetler elde ettiği gibi ; sol çengel yumrukları rakip boksörler için büyük tehtiddi. Rakibinin bölgesine girmek ve gelen darbelerden sıyrılmak için; vücuduyla çizdiği kavisler ve bunu özellikle yere yakın bir şekilde icra etmesi ; kendine has stilinin ve Joe Frazier’i Frazier yapan en büyük göstergelerdendir.

profesyonel boks hayatında toplam 37 maç yapmış, bunlardan 27’si nakavt ile olmak üzere 32 galibiyet, 4 yenilgi, bir beraberlik ile sonuçlanmıştır.

16 şubat 1970 tarihinde Jimmy Ellis’i yenerek dünya ağır siklet boks şampiyonu ünvanına sahip olmuştur.

Joe Frazier ve Muhammed Ali Arasındaki Rekabet

27nci maçında 8 Mart 1971 tarihinde Madison Square Garden, New York ‘da Muhammed Ali ile ilk karşılaşmasında yenmiş ; çenesi kırılan Muhammed Ali’ye ilk yenilgisini yaşatmıştır. Aynı zamanda dünya ağır siklet boks şampiyonu ünvanını korumuştur. Ancak daha sonra Muhammed Ali önce 1974’teki 12 raundluk maçta, 1975’teyse Filipinler’in başkenti Manila’da Frazier’ı yenerek o günün rövanşını aldı. 

22 Ocak 1973 tarihinde 30uncu maçına çıkan dünya ağır siklet boks şampiyonu ünvanına sahip; yenilgisiz Joe Frazier ile George Foreman Kingston Jamaica’da karşı karşıya geldi. Aslında maça hızlı bir başlangıç yapan George Foreman, Joe Frazier’i ilk 2 raundda tam 6 defa yere serdi. Böylece hakem kararı ile Foreman’ın galibiyetini ilan etti. Bununla birlikte Frazier, dünya şampiyonu unvanını kaybetti. George Foreman artık yeni dünya ağır siklet boks şampiyonuydu.

28 Ocak 1974 tarihinde Muhammed Ali ile ikinci karşılaşmasını yaptı. Sonrasında rövanş karşılaşmasında iki boksörde birbirleri için çok enteresan sözler söylerler. Fakat bu maçı Muhammed Ali kazanır.

Muhammed Ali ile 1 Ekim 1975 tarihinde Filipinler’de yapılacak 3. karşılaşmanın adı “Thrilla İn Manila”. Bu karşılaşmada da Joe Frazier mağlubiyet aldı..

15 Haziran 1976 tarihinde George Foreman ile yaptığı maçı da kaybetti. Ard arda gelen bu iki yenilgiden sonra boksu bırakma kararı aldı.

Joe Frazier Kim?

Boksu Ne Zaman Bıraktı?

3 Aralık 1981 tarihinde berabere kaldığı ; Floyd Cummings ile yaptığı son maçından sonra boks kariyerine son verdi. Aktif olarak boks sporundan ayrıldıktan sonra ; yıllarca Philedelphia’da boks salonu sahibi olarak eğitmen ve işletmecilik yaptı. 2009 yılında spor salonunu sattı.

Ayrıca boks kariyeri boyunca sadece 4 kez yenilen Joe Frazier ; iki defa Muhammed Ali’ye, iki defa George Foreman’a yenilmiştir.

1963 yılında Florence Smith ile evlendi. 1985 yılında boşandı. Beş çocuğu vardır.

7 Kasım 2011 tarihinde Philadelphia, Pensilvanya, ABD’da ; 67 yaşında Karaciğer kanseri nedeni ile ölmüştür.

1970’li yıllarda Muhammed Ali-Joe Frazier maçlarını TRT ekranlarından anlatan isim Orhan Ayhan idi. Muhammed Ali ile yapmış olduğu 3 karşılaşma da ; tüm zamanların en önemli boks maçlarından kabul edilmektedir.

Filmleri ve Dizileri :

Oyuncu :

2009 – Facing Ali (Kendisi) (Sinema Filmi)

2002 – Jim Brown: All American (Kendisi) (TV Filmi )

1996 – Muhammed Ali – When We Were Kings (Kendisi-Arşiv Görüntüleri) (Sinema Filmi)

1976 – Rocky (Sinema Filmi)

 

 

Luis Enrique hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

Joe Frazier Kim?